gucci sale mulberry outlet
borse louis vuitton louis vuitton outlet chanel handbags best diet pills for women hogan outlet replica prada scarpe hogan louboutin outlet gucci sale scarpe louboutin mulberry outlet
222 مقالات و مطالب خواندني : فضيلت و خواص ذكر يونسيه - پایگاه انهار پایگاه اینترنتی انهار
 
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397

موقعیت فعلی: بخش مطالب و مطالب (برگشت به لیست)


فضيلت و خواص ذكر يونسيه نظرات خوانندگان(0)  

.

 ذكر يونسيه چيست ؟

ذكر يونسيه يعني گفتن: لا اله الا انت سبحانك اني كنت من الظالمين.

(آيه 87، سوره انبيا)

مرحوم ايت الله سيد علي شوشتري و ملا حسينقلي همداني و سيد اكبر كربلائي و سيد علي اقا قاضي تا جناب استاد ايت الله كشميري همگي اتفاق بر اين استغفار كامل انهم در سجده داشتند.

آثار و بركات ذكر يونسيه

1- پیامبر گرامى صلى الله علیه و آله وسلم : هر بیمار مسلمانى كه این دعا را بخواند، اگر در آن بیمارى (بهبودى نیافت و) مرد پاداش شهید به او داده مى شود و اگر بهبودى یافت خوب شده در حالى كه تمام گناهانش آمرزیده شده است .

2-. رسول خدا صلى الله علیه و آله وسلم : آیا به شما خبر دهم از دعایى كه هرگاه غم و گرفتارى پیش آمد آن ادعا را بخوانید گشایش ‍ حاصل شود؟ اصحاب گفتند: آرى اى رسول خدا. آن حضرت فرمود: دعاى یونس كه طعمه ماهى شد: لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمین

3- امام صادق علیه السلام : عجب دارم از كسى كه غم زده است چطور این دعا را نمى خواند لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمین چرا كه خداوند به دنبال آن مى فرماید: فاستبجنا له و نجیناه من الغم و كذلك ننجى المؤ منین (ما او را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات مى دهیم )

4- مرحوم كلینى نقل مى كند: مردى خراسانى بین مكه و مدینه در ربذه به امام صادق علیه السلام برخود و عرضه داشت : فدایت شوم من تا كنون فرزنددار، نشده ام ، چه كنم ؟

حضرت فرمود: هرگاه به وطن برگشتى و خواستى به سوى همسرت روى آیه ، و ذالنون اذ ذهب مغاضبا فظن ان لن نقدر علیه فنادى فى الظلمات ان لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمین را تا سه آیه بخوان ان شاء الله فرزنددار خواهى شد.

ختم هاي ذكر يونسيه

ختم هاي اين ذكر شريف 400 /700/7000/4000/3000/1001/  بار گفته اند , كه بستگي به دستور استاد و قابليت طالب دارد . اما عدد 400 براي همه, آن هم شبها بعد از نماز عشاء تا هر وقت شب در سجده, نافع است .

چون اين ذكر به معني استغفار است در آن هيچ عوارضي نيست . براي ديدن حالات برزخي موءثر است،

براي تقويت نفس و قلب و مكاشفات بسيار خوب است وبراي رفع حجب و نورانيت موثر است واستجابت دعا و نجات موءمنين , از طرف خدا شامل گوينده آن مي شود

تجرد، با مداومت اين ذكر حاصل ميشود , چنانكه براي مرحوم سيد هاشم حداد سه روز حالت تجرد برزخي اتفاق افتاد , كه البته مكاشفه , اين طول زماني را ندارد.

مرحوم اخوند ملا حسنقلي همداني: هر قدر , در هر وقت بتوانيد , اين ذكر را بگوئيد.

مرحوم شيخ محمد بهاري در تذكره المتقين: سالك در اواسط كارش اين ذكر را بگويد ( عددش به ابجد 2374.
حضرت استاد از قول مرحوم سيد هاشم حداد نقل كردند كه ذكر يونسيه براي معرفت نفس و معرفت رب موءثر است , و خودش به ذكر يونسيه مشغول بود .

وقتي سئوال كردم در ايام فراغت , همانند راه رفتن و نشستن , چه ذكري براي نورانيت قلب و رفع حجب خوب است ؟

فرمود : ذكر يونسيه

مي فرمود : عدد 3000 به بعد براي كاملين " سالكيني كه از مراحلي و منازلي عبور كرده اند " مي باشد .

جناب استاد مدت زيادي در نجف 3000 مرتبه اين ذكر را در سجده مي گفتند.

از بسياري از بزرگان اين ختم با عدد 400 مرتبه در سجده خصوصا" در ميان نماز مغرب و عشاء و يا قبل از اذان صبح و يا قبل از اذان صبح و يا بين الطلوعين جهت افاضات روحاني نقل شده است , و اين يكي از ختوماتي است كه معمولا" اساتيد در ابتداي سلوك به شاگردانشان توصيه مي كنند . ناگفته نماند كه اين ختم به منزله ي   توبه اي حقيقي است اگر خالصانه براي خدا بجاي اورده شود , اثر شگرفي در پيشبرد انسان دارد

وقتي از مرحوم ايت الله كشميري پرسيدند بهترين كار براي سالك در كدام يك از اعمال عبادي است ؟ فرمودند : بهترين ان سجده است كه ذكر يونسيه در ان گفته شود . و فرمودند : امان ذكر يونسيه موجب اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخي مي گردد ( افتاب خوبان , اثر استاد علي اكبر صداقت ) .

اين ذكر شريف اثر بسيار عجيبي در رفع غم و اندوه دارد

امام صادق عليه السلام فرمودند : تعجب مي كنم از چهار كس كه چهار نوع گرفتاري دارند چگونه به اين چهار چيز پناه نمي برند.

از جمله اينها فرمودند : تعجب مي كنم از كسي كه دچار غم و اندوه شده است اما به اين سخن پناه نمي برد، زيرا كه حقتعالي در دنباله آن فرموده: " و نجيناه من الغم و كذلك ننجي الموءمنين " يعني ما او را " حضرت يونس را به سبب اين سخن " از غم و اندوه نجات داديم و اينگونه ما موءمنان را نجات مي بخشيم.

منبع: اقتباس از كتاب راهنماي گرفتاران


موضوع: مقالات و مطالب خواندني
نویسنده:دنياديده
تاریخ: چهارشنبه25فروردين1389
کلیدواژه ها: ذكر يونسيه، فضيلت، رفع غم و اندوه، برآورده شدن حاجت


آخرین مطالب و مطالب سایت

 

 
تابلو اعلانات سایت


جستجو در سایت

پیوندهای مفید

نظرسنجی

مهمترين انتظار شما از این پايگاه چیست؟
احكام
اخلاق
اعتقادات
مشاوره

نمایش نتیجه

آمار سایت

آنلاین: نفر
مدت بارگذاری: 0.27 ثانیه

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سيدمحمد حسن بنی هاشمی خميني  میباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد.

نسخه موبایل سایت خروجی خبر خوان

طراحی و پیاده سازی: GoogleA4.com - میزبانی: دکتر هاست